Aktualności

Wystrzałowa przyjaźń drawsko-złocieniecka


Doskonałe rozeznanie miejscowych warunków oraz podjęcie się zadania,na jakie nikt się nie odważył od ponad 150 lat – oto co charakteryzowało działania lidera Partnerstwa. W efekcie wystrzał z repliki armaty zakończył absurdalną z punktu widzenia współpracy lokalnej waśń między dwoma miastami. Do niedawna chętnie podkreślane różnice między nimi inspirują teraz do działania na rzecz dobra wspólnego.

Drawsko Pomorskie i Złocieniec w województwie zachodniopomorskim dzieli 16 km, które można przejechać w kilkanaście minut. Oba miasta leżą na zachwycającym przyrodniczo Pojezierzu Drawskim, mają zbliżoną historię, podobną wielkość i liczbę mieszkańców. Przez wieki sąsiedztwa wytworzyła się między nimi relacja, która nie należała do przyjaznych. Konflikt był zakorzeniony głęboko w historii (niektórzy lokalni historycy twierdzą, że od końca XVI wieku), a dotyczył m.in. sporu o armatę, którą dwa wieki temu wykradali sobie nawzajem drawszczanie i złocienieczanie. Obustronna rywalizacja we wszystkich dziedzinach życia obejmowała codzienne relacje zarówno mieszkańców, jak i władz obu miast. – Konflikt przeniósł się też do szkół – mówi Krzysztof Zacharzewski, przedstawiciel organizacji będącej liderem Partnerstwa, obecnie burmistrz Złocieńca. – Nie wspominam nawet o tym, że podczas meczów piłkarskich dochodziło do niebezpiecznych sytuacji między kibicami. Jeszcze bardziej niepokojący wydawał mi się brak współpracy samorządowców.

Wprawdzie młodym ludziom, zorientowanym już na inne wartości, nie przeszkadzało status quo, ale przyzwolenie na nie mogło w przyszłości jeszcze bardziej zaszkodzić obu miastom. Rywalizacja jest anachroniczna, wręcz muzealna – dzisiaj liczy się współpraca i łączenie się w celach, których jednostka lub jedna organizacja nigdy by nie osiągnęła samodzielnie. – Chciałem wybrać ludzi z różnych środowisk – przedsiębiorców, działaczy, pasjonatów nie tylko historii i militariów. Zależało mi na ludziach zainteresowanych lokalnym rozwojem – tak o początkach Partnerstwa opowiada Krzysztof Zacharzewski. – Szukałem i poznawałem kolejnych, zebrało się ich aż 38, i z nimi rozpocząłem działania.

Burmistrz Złocieńca oparł się tu na Lokalnej Grupie Działania „Partnerstwo Drawy”, która jest liderem Partnerstwa, a dołączyły do niej urzędy i sołectwa, lokalne firmy, instytucje kulturalne, szkoły i autorytety społeczności. Swoje zrzeszenie nazwali Jednak Razem, a Partnerstwo – „Wystrzałowa przyjaźń drawsko-złocieniecka”, co podkreślało, że chcą budować dobro wspólne wychodzące poza granice jednego miasta.

To, że Drawsko Pomorskie i Złocieniec stoczyły kiedyś prawdziwą bitwę o prawo do posiadania armaty, stało się pretekstem do wspólnego, drawsko-złocienieckiego poszukiwania jej w miejscu legendarnego ukrycia. Działa nie znaleziono, ale od tej wyprawy zaczęło się budowanie więzi. Rozpoczęła się zbiórka funduszy na jego replikę (zebrano 12 tys. zł). Nową armatę zaprezentowano podczas pikniku – rekonstrukcji rzekomej bitwy. Wówczas też ustalił się kalendarz opieki nad nią, a także kolejne akcje integrujące mieszkańców. Na przykład odbyły się rajd pieszy i rowerowy wokół Drawska i Złocieńca, turnieje sportowe, pikniki i festyny. Mieszkańcy przyszli też na gitarowy koncert piosenki turystycznej i popłynęli kajakami po rzece Drawie. Młodszym podsunięto pomysł konkursu „Rusz komórką – nagraj film”, w którym należało nakręcić telefonem komórkowym krótki, trzyminutowy film. Tematem przewodnim było Drawsko Pomorskie, Złocieniec lub oba te miasta razem. Zwaśnieni kiedyś kibice zaczęli jeździć wspólnie na mecze piłkarskie Ekstraklasy – już jako jedna, silna ekipa.

Trudno wśród dowodów działania Partnerstwa znaleźć coś głośniejszego niż słynną armatę. Jednak zmiana jakości życia w Drawsku i Złocieńcu niewątpliwie nastąpiła, i to na lepsze. Burmistrz Złocieńca uważa, że większość mieszkańców obu miast śmieje się teraz z konfliktu i wspomina dawne ekscesy jak komedię. Pojawiły się też inne, daleko idące zmiany. Na przykład w samym Złocieńcu pogłębiła się znacznie tożsamość miejsca i wzrosło poczucie odpowiedzialności za siebie i przyjezdnych. Latem 2015 roku odbył się tu Europejski Festiwal Ludzi. Mieszkańcy odeszli od telewizorów, wyszli na ulice i pokazali, że są gospodarzami miasta – gościli 15 narodowych ekip z UE.

Znów wystrzeliła armata – dla zabawy i aby podkreślić potencjał społeczny, który obudził się na Pojezierzu Drawskim. – Jak mierzyć to, czy żyje się lepiej, czy gorzej? Ludzie muszą sami docenić zmianę, jaka nastąpiła w nich samych, że np. potrafią być opiekuńczy i reagować spontanicznie na coś, co dzieje się w mieście. Przez to, że stajemy się społeczeństwem masowym, zatracamy element tożsamości z miejscem i ludźmi, a nasza armata jest swego rodzaju symbolem powrotu do dobrych wzorców – dodaje burmistrz Złocieńca.

Latem 2015 roku projekt „Wystrzałowa przyjaźń drawsko-złocieniecka” zagościł na Stadionie Miejskim w Drawsku Pomorskim. Turnieje piłki nożnej, maraton zumba fitness, gry, zabawy, grill i koncert znowu służyły temu samemu – integracji obu społeczności. W ostatnią fazę weszły też wspólne prace nad tzw. questami, a więc grami w terenie, których uczestnicy mogą się zapoznać z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym okolicy. Liderzy Partnerstwa zachęcili mieszkańców do przesyłania swoich propozycji konkursów i zabaw sprawnościowych w terenie, które będą wykorzystane w trakcie zabawy.

W ten sposób najważniejszy cel „Wystrzałowej przyjaźni drawsko-złocienieckiej” – zmiana sposobu myślenia o sobie wzajemnie – odchodził w niepamięć, a dobrem wspólnym stało się masowe działanie na wielu polach. Przykładowo, zamiast rywalizować w grze typu „zwycięzca – przegrany”, biblioteki obu miast mobilizują swoich czytelników do przeczytania jak największej liczby książek. Młodzież z Drawska i ze Złocieńca w ramach przyjaźni pokusiła się o pobicie rekordu Guinnessa w grze w piłkę halową non stop. Udało się, młodzi ludzie grali ponad trzy dni. W jednym i drugim mieście uaktywniają się animatorzy kultury, sportu, działań społecznych.

Wszystkie inicjatywy, które tak jak Jednak Razem wychodzą od „wybuchowych znajomości”, warte są, by je wspierać i chwalić, bo służą zgodzie i budowie dobra wspólnego. Efekty mogą zaskoczyć. Co ciekawe, dzięki energii społecznej włożonej w powołanie i działanie Partnerstwa jej lider – burmistrz Krzysztof Zacharzewski – nie musiał już animować kolejnych działań w Partnerstwie. – W pewnym sensie nie jestem już tu potrzebny – mówi. – Ludzie sami potrafią się zorganizować i zaskoczyć pomysłami i działaniem. W ten sposób pokazuje, na czym polega dojrzały sposób nowoczesnego zarządzania zespołami – przez przekazywanie zadań i zachęcanie zespołów oraz nowo wyłonionych liderów do samodzielności.

Od lipca 2015 roku Złocieniec używa nowego logo, które stało się uzupełnieniem dla podstawowego symbolu miasta – zamku i sokoła. Pojezierze Drawskie zaczęło reklamować się w Kołobrzegu jako alternatywa dla coraz droższego Wybrzeża.

Te i inne oznaki rozwoju regionu, aktywności obywatelskiej wszystkich środowisk zawodowo i sentymentalnie związanych z obu miastami i okolicą są dowodem postępującej zmiany wokół dobra wspólnego, jakim są wzajemne relacje, współpraca, osiąganie inspirujących celów. – Społeczeństwo zawsze wyciąga rękę, aby coś dostać. Tu apetyty są niezaspokojone. My w Partnerstwie staraliśmy się pokazać, że małymi działaniami środowisk, które pragną coś zrobić, udowodnić sobie i innym, że coś potrafią, też można dojść do czegoś dobrego. Ci ludzie dostają niewielkie środki, a organizują ciekawe akcje. Sztuką jest dobrze wydać pieniądze, ale jeszcze większą – je pomnożyć. Jest to wytwarzanie wspólnej wartości, której w pojedynkę nie sposób osiągnąć – mówi Krzysztof Zacharzewski. – I to naprawdę nie wielkimi środkami, lecz wielkim sercem.

„ŁĄCZNIK – ścieżka turystyczna” Gmina: Wołów
O projekcie
Bibli(o)gród Cyceron -„Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki” Gmina: Nowy Tomyśl
O projekcie
My na szlaku mazurskich legend Gmina: Pozezdrze
O projekcie
Partnerstwo dla pamięci albo co po nas zostanie Gmina: Ustronie Morskie
O projekcie
Co w Birczy skwirczy Gmina: Bircza
O projekcie
W.P.A.R.K. (Wojcieszkowska Przestrzeń Aktywności Rekreacji i Kultury) Gmina: Wojcieszków
O projekcie
MOST Gmina: Mosina
O projekcie
Janowicka Kapsuła Czasu Gmina: Janowice Wielkie
O projekcie
Start-up: Działając pod rękę z naturą! Gmina: Oborniki Śląskie
O projekcie
Start-up: Naturalnie łączy nas Noteć Gmina: Drawsko
O projekcie
Ścieżka otwarta: Słupecka Stokrotka Fiszera Gmina: Słupca
O projekcie
Ścieżka otwarta: Brynicka agora Gmina: Łubniany
O projekcie
Ścieżka otwarta: Ćmielów porcelaną i krzemieniem naznaczony Gmina: Ćmielów
O projekcie
Ścieżka otwarta: Polsko – ukraiński Generator (Kocioł) Przedsiębiorczości Gmina: Wojkowice
O projekcie
Kultura dla przestrzeni Gmina: Gołdap
O projekcie
Płużnicka Współdzielnia Gmina: Płużnica
O projekcie
Pomysłownia Ornety Gmina: Orneta
O projekcie
TV na mur beton II Gmina: Międzyrzecz
O projekcie
ZaPuszczamy Korzenie II Gmina: Niepołomice
O projekcie
Start-up: Budujemy MOSTy Gmina: Mosina
O projekcie
Start-up: Kociewskie tradycje Gmina: Dragacz
O projekcie
Start-up: Mapy pamięci, pamięć na mapach Gmina: Janowice Wielkie
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Czego nam trzeba? – działamy! Gmina: Lądek-Zdrój
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Dziedzictwo Przyrodnicze to nasza wspólna sprawa Gmina: Fredropol
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Kalejdoskop Tradycji Szumowskich Gmina: Szumowo
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Wioska tematyczna „Spichlerz tajemnic” Gmina: Gaszowice
O projekcie
Pociąg do tradycji Gmina: Chrzanów
O projekcie
PLAŻA- przyszłość, ludzie, animacja, życie, atmosfera Gmina: Lubiewo
O projekcie
Gminnym szlakiem z Kicakiem Gmina: Hażlach
O projekcie
Skwer D-O-M – Działamy-Odpoczywamy-Motywujemy Gmina: Krotoszyn
O projekcie
Przystanek Warmia Gminy: Dywity, Dobre Miasto
O projekcie
Zapłocie to odnowa i szansa dla Rzeczniowa! Gmina: Rzeczniów
O projekcie
Skwer Kultury Gmina: Kudowa-Zdrój
O projekcie
Start-up: TV na mur-beton Gmina: Międzyrzecz
O projekcie
Start-up: ZaPUSZCZAmy korzenie Gmina: Niepołomice
O projekcie
Start-up: Jak dobrze mieć sąsiada – olesko-kluczborskie inspiracje Gminy: Olesno, Kluczbork
O projekcie
Robimy wiochę! Sołectwo na medal Gmina: Główczyce
O projekcie
Młodzi odkrywają tajemnice i potencjał regionu – budujemy Centrum Aktywności „Wulkan” Gmina: Złotoryja
O projekcie
Młodzieżowa Straż Leśna Gmina: Niemce
O projekcie
Wielkowiejska misja – niska emisja! Gmina: Wielka Wieś
O projekcie
Z tradycyjnym chlebem w XXI wiek Gmina: Szadek
O projekcie
Owoc naszej pasji Gmina: Warka
O projekcie
Kalejdoskop partnerstwa Gminy: Myślenice, Dobczyce
O projekcie
Sieć miejsc przyjaznych młodzieży Gminy: Błażowa, Boguchwała, Chmielnik i Lubenia
O projekcie
Moja i Twoja Historia Gmina: Strachówka
O projekcie
Jarmark Rozmaitości Gmina: Trzciel
O projekcie
Młodzi Gospodarze Gmina: Staszów
O projekcie
Otwarci na Różnorodność Gminy: Ełk, Stare Juchy, Kalinowo, Prostki
O projekcie
Kolorowo-karpiowo – szlakiem karpia po Dolinie Baryczy Gminy: Milicz, Żmigród, Twardogóra, Cieszków, Krośnice, Przygodzice, Sośnie, Odolanów
O projekcie
Stoczek Łukowski – Miasto Walki i Oręża Gmina: Stoczek Łukowski
O projekcie
Wspólna przestrzeń – wspólne sprawy Gmina: Supraśl
O projekcie
Powiat Dębicki Wolontariatem Malowany Gminy: Dębica, Miasto Dębica, Brzostek, Pilzno, Żyraków, Czarna, Jodłowa
O projekcie
Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem
O projekcie
TV-oja okolica – poznaj ją! Gminy: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Baranów, Żabia Wola, Jaktorów
O projekcie
Wystrzałowa przyjaźń drawsko-złocieniecka Gminy: Drawsko Pomorskie, Złocieniec
O projekcie
Małych miasteczek portret własny Gminy: Cybinka, Słubice
O projekcie
Mazurski Inkubator Tradycji Regionu Gminy: Ruciane-Nida, Pisz, Mikołajki, Biała Piska
O projekcie
Od przedszkola do seniora Gminy: Czerwonka-Leszczyny
O projekcie
Przestrzeń SOWA w Biłgoraju (S – Solidarni, O – Otwarci, W – Wolni, A – Aktywni) Gminy: Biłgoraj, Zwierzyniec
O projekcie
Z ręcznikiem i piosenką przez życie Gminy: Hajnówka, Bielsk Podlaski
O projekcie
SARI – lokalny fundusz sportowy Gmina: Żory
O projekcie
Dwa brzegi. Trochę jak sąsiedzi Gminy: Bodzanów, Słubice
O projekcie
Przestrzeń faktycznie publiczna Gminy: Malechowo, Koszalin
O projekcie
Turystyka wyjątkową wizytówką Ziemi Kamiennogórskiej Gminy: Kamienna Góra, Lubawka, Marciszów
O projekcie
Kalejdoskop aktywności Gmina: Tomaszów Lubelski
O projekcie
Wisła wraca do Solca Gmina: Solec nad Wisłą
O projekcie
Akademia młodzieżowych innowatorów Gmina: Nidzica
O projekcie
Dajmy czadu! – Żywiec bez czadu! Gmina: Żywiec
O projekcie
Młodzi gniewni – partnerstwo dla młodych Gminy: Zaleszany, Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Gorzyce, Pysznica
O projekcie
Otwieracz – uwolnij przestrzeń publiczną Gminy: Tczew, Pelpin, Gniew
O projekcie
Podłącz się do Marianny i jej pozytywnej energii Gminy: Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie
O projekcie
Rakszawa – nowy przystanek na turystycznym szlaku Gmina: Rakszawa
O projekcie
Wolontariat bieszczadzki Gminy: Lesko, Ustrzyki Dolne
O projekcie
Społeczna (re)akcja – stop krzywdzeniu dzieci Gminy: Sokółka
O projekcie