Mazurski Inkubator Tradycji Regionu

Gminy: Ruciane-Nida, Pisz, Mikołajki, Biała Piska

DOBRO WSPÓLNE
Z czym się kojarzą Mazury? Z jeziorami oczywiście, ale również z dziewiczą przyrodą, natężonym ruchem turystycznym i niezwykłymi lokalnymi tradycjami. W samym sercu mazurskiej krainy, w sąsiedztwie wielkich jezior, powstało partnerstwo, które wzięło sobie za cel zachowanie i propagowanie tradycji tego regionu, nie tylko wśród turystów, ale przede wszystkim – wśród mieszkańców.

GRUPA INICJATYWNA
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży w Rucianem – Nidzie postanowiło zadbać o dzieci i seniorów włączając ich w międzypokoleniowe działania łączące przeszłość z teraźniejszością. W ten sposób na Mazurach powstał Inkubator Tradycji Regionu. Doświadczenie seniorów w zetknięciu z pomysłowością młodych dało początek grze terenowej, w której udział mogą wziąć mieszkańcy i turyści. Gra jest wciąż doskonalona przez partnerstwo organizacji i instytucji, które przyłączyły się do projektu.

Jeszcze do niedawna w Rucianem-Nidzie i okolicach brakowało spójności społecznej, oferty służącej budowaniu zrównoważonego w tradycji i działalności gospodarczej społeczeństwa. Seniorzy narzekali na kulturalną ciszę, a młodzi – nie mieli ciekawego zajęcia. Ze strony turystów wyczuwało się ciekawość okolicy. Przywiązani do miejscowości przyjeżdżali do niej co rok, ale niektórzy z nich zaczęli omijać pensjonaty Rucianego-Nidy, kierując się ku nieodległym Wielkim Jeziorom Mazurskim. Dobrem wspólnym, po które sięgnęli twórcy projektu i które miało ożywić ducha regionu było wzmacnianie więzi i tożsamości, a także atrakcyjność turystyczna gminy.

DZIAŁANIA
Silne partnerstwo związało się w sieć aż 29 organizacji i instytucji, między innymi szkół, bibliotek, domów kultury i lokalnych organizacji społecznych. Ich pojedynczy potencjał nie był zbyt duży, ale dzięki wspólnym działaniom udało się przywrócić zapomniane wartości i zacieśnić więzi międzypokoleniowe nad jeziorami – Nidzkim i Bełdanami. Pierwszym krokiem było przywołanie legend o Mazurach. Mieszkańcy mogli przenieść się w świat Króla Sielaw z Mikołajek, Smętka z Piszu, znaleźli opowieść o Neptunie z Rucianego-Nidy. Wszystkie te legendarne postacie okazały się bardzo cenne –  przyczyniły się do odbudowania tradycji regionu nie tylko na potrzeby turystów, ale przede wszystkim – wśród mieszkańców.

Wówczas powstał pomysł, aby powołać do życia kolejne postacie, które mogłyby towarzyszyć wymienionym wyżej. Był to bardzo prosty, ale i skuteczny sposób na wzmocnienie tożsamości regionalnej, wciągnięcie w proces dzieci i młodzieży. Nimfy, syreny, dobre i złe leśne duchy weszły w ten sposób do pierwszej edycji oryginalnej gry terenowej, która przebiega przez wszystkie cztery gminy partnerstwa: Ruciane-Nida, Pisz, Mikołajki i Biała Piska. Starsi uczestnicy projektu dostarczali pomysłów, scenografii, reżyserii, odkrywając przy okazji swe talenty. Młodzi zamieniali się na scenie w postacie z wyobraźni i zaangażowali bardzo mocno w grę. Nie tylko terenową, przede wszystkim – aktorską. O ich emocjonalnym przywiązaniu do Mazurskiej Gry Terenowej najlepiej świadczy fakt o trudnościach w obsadzie czarnych charakterów – nikt z początku nie chciał występować w tej roli.

Kto był odbiorcą tej gry? Sami mieszkańcy – jej twórcy. Międzypokoleniowa współpraca zaskoczyła liderów partnerstwa. Entuzjazm jaki wytworzył się na styku młodzi – starsi podziałał na przyjezdnych. I tu ciekawostka, gra ewoluowała do pełnej swobody i improwizacji. Np. kiedy jej kolejne odsłony z nowym scenariuszem trafiały na leśne ścieżki, czy zaniedbany Stadion Miejski (który znów ożył jak za dawnych czasów) – rzucano na środek sceny kostiumy z hasłem – Zagraj z nami, wybierz sobie postać!

REZULTATY
Kulminacyjnym punktem programu stał się Festiwal Tradycji Regionu (powtarzany co sezon, latem), w ramach którego rozgrywa się wciąż na nowo opracowywana Mazurska Gra Terenowa. W niej przenikają się duma ze współtworzonej lokalnej kultury i przekonanie o niepowtarzalnym charakterze miejsca. Efekt jest ciągłym procesem – na scenę wychodzą nowi aktorzy, spotykają się z nowymi widzami, wokół na nowo tworzonej fabuły. W ten sposób Mazurska Gra Terenowa w sposób daleki od stereotypu aktywuje lokalne społeczności. Daje im energię ukrytą w życiorysach ludzi tu mieszkających. Mazury zaskakują i dlatego turyści jeżdżą tam po to, by to odkrywać.

Gminy: Ruciane-Nida, Pisz, Mikołajki, Biała Piska

PARTNERZY

  • Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży – lider partnerstwa
  • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Mikołajkach
  • Biuro Turystyki Aktywnej „V-best”
  • Centrum Rozrywki „Kapiodoro”
  • Dom Kultury w Rucianem-Nidzie
  • Firma Sportowa Majdan
  • Fundacja Mazurskim Dzieciom
  • Galindia II Rafał Owidiusz Kubacki
  • Koło Emerytów i Rencistów ZNP w Rucianem-Nidzie
  • Nadleśnictwo Maskulińskie
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Rucianem-Nidzie
  • Ośrodek Rekreacyjno-Żeglarski „Pod Dębem”
  • Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Klub Turystyki Jeździeckiej „Laszka”
  • Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Europa”
  • Przedszkole Miejskie w Rucianem-Nidzie
  • Starostwo Powiatowe w Piszu
  • Stowarzyszenie „Dialog Pokoleń”
  • Stowarzyszenie „Rozrusznik” przy Zespole Szkół Zawodowych w Piszu
  • Stowarzyszenie Dzieci Wojny w Polsce, Oddział w Mrągowie
  • Stowarzyszenie Inicjatyw Wiejskich „Wejsuny”
  • Stowarzyszenie Kobieta na PLUS
  • Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „BETEZDA”
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Wojnowa
  • Szkoła Podstawowa Nr 1 w Rucianem-Nidzie
  • Tygodnik Piski
  • Urząd Miasta i Gminy w Rucianem-Nidzie
  • Zespół Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej
  • Zespół Szkół Samorządowych im. Agnieszki Osieckiej
  • Zespół Szkół w Baranowie
19-05-2015
Bajka o powstaniu Wygryn

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z sobotniej imprezy „Płyń w nieznane do Teatru Legend Mazurskich” w ramach Programu „Lokalne Partnerstwa” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności. Na deskach teatru usytuowanego niedaleko jeziora wystąpili wolontariusze – uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem Nidzie oraz Seniorzy – członkowie Koła Emerytów i Rencistów ZNP w Rucianem Nidzie. Głównym organizatorem inscenizacji była […]

11-05-2015
Teatr Legend Mazurskich

W najbliższą sobotę, 16 maja, na plaży wiejskiej w Ukcie (gmina Ruciane-Nida) odbędzie się inscenizacja legendy mazurskiej o powstaniu Wygryn, autorstwa pani Barbary Mikulskiej, członkini Koła Emerytów i Rencistów ZNP w Rucianem Nidzie. Spektakl odbywa się w ramach projektu „Płyń w nieznane do Teatru Legend Mazurskich”. Szczegóły dostępne są na stronie organizatora, Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży . Zapraszamy!

20-08-2013
Mazurski Festiwal Tradycji Regionu

Festiwal rozpoczął się Kolorowym Korowodem. Ulicami miasta przeszły piękne Rusałki, Topielice – Wodnice, Nimfy i inne dziwne Panny, Topich, Zmora, Bagiennik, Kłobuk, Smętek, Marzanny, małe leśne stworki, echa, duszki i krasnoludki. Wielobarwny, roztańczony i rozśpiewany pochód złożony z orszaku lokalnych aktorów teatru ulicznego, czyli Partnerów z zaprzyjaźnionych organizacji, instytucji, zespołów muzycznych, zespołów tańca, animatorów lokalnych, […]

04-03-2013
Na tropie legendarnych mazurskich postaci

Regionalna tożsamość osób zamieszkujących Mazury jest tematem trudnym i mało zbadanym. Po drugiej Wojnie Światowej wysiedlano ludność autochtonicznie mazurską, na jej miejsce przybyli tu ludzie pochodzący z dawnych Kresów. Jak podejść do tak złożonego zagadnienia? Partnerzy z czterech mazurskich gmin, biorących udział w programie Lokale Partnerstwa PAFW znaleźli ciekawy, niesztampowy. Postanowili wykorzystać regionalne tradycje i […]

Mazurski Inkubator Tradycji Regionu
Bajka o powstaniu Wygryn