Start-up: Kociewskie tradycje

Gmina: Dragacz

DOBRO WSPÓLNE

Grupa inicjatywna skupiła swoją energię na działaniu na rzecz tradycji związanych z regionem Kociewia. Miały one stać się dobrem wspólnym, które połączy mieszkańców, niezależnie od tego jak bardzo różnią się pod względem statusu społecznego, materialnego, pochodzenia czy poglądów politycznych.

GRUPA INICJATYWNA

Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej „Inkubator Przedsiębiorczości  (Program „Działaj Lokalnie”)
Gminny Ośrodek Kultury w Górnej Grupie (Program „Równać Szanse”)
Dorota Dembińska (Program „Liderzy PAFW”)

DZIAŁANIA

W ramach projektu odbyły się warsztaty malowania wzorów kociewskich. Mieszkańcy mieli możliwość uczenia się ozdabiania materiałów regionalnymi wzorami. Ze względu na obostrzenia epidemiczne, pierwszy cykl zajęć odbył się na platformę online, a materiały zostały dostarczone uczestnikom do domów. Kolejną inicjatywą były rajdy rowerowe po gminie Dragacz pod tytułem „Gdzie jest Kum i Kuma, czyli w poszukiwaniu Młodej Pary”. W ich trakcie mieszkańcy mieli możliwość zaznajomienia się z topografią, historią oraz tradycjami występującymi na terenie gminy. Przeprowadzono również gry terenowe pod hasłem „Przygotowanie do oczepin”. Uczestnicy poznawali okolicę poprzez zabawę na świeżym powietrzu, a także zapoznali się z zabawami, które kiedyś obowiązywały na Kociewiu. Odbyły się również konkursy malowania bajek i wzorów z Kociewia, przygotowano też gadżety promocyjne, nawiązujące do kociewskich motywów.

REZULTATY

Dzięki uczestnictwu w różnego rodzaju inicjatywach, mieszkańcy gminy Dragacz mieli okazję nauczyć się rozpoznawać i malować wzory kociewskie, a także poznać topografię, historię i tradycję regionu. Pomimo dzielących ich różnic, zaczynają coraz bardziej dostrzegać jak wiele ich łączy. Partnerzy już myślą o kolejnych warsztatach dotyczących Kociewia, co stanowi dowód na to, że skutecznie udało się pobudzić zainteresowanie regionem wśród przedstawicieli lokalnej społeczności.

Gmina: Dragacz

Grupa Inicjatywna:

  • Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej „Inkubator Przedsiębiorczości” – lider partnerstwa
  • Dorota Dembińska
  • Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Górnej Grupie
05-05-2021
W Dragaczu odkrywają „Kociewskie tradycje”

Realizacja projektu „Kociewskie tradycje” w gminie Dragacz (powiat świecki, województwo kujawsko-pomorskie) trwa w najlepsze. Partnerstwo, na czele którego stoi Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej „Inkubator Przedsiębiorczości”, za swoje dobro wspólne obrało historię i zwyczaje związane z regionem Kociewia. Projekt realizowany w ramach VII edycji Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” cieszy się większym zainteresowaniem, niż zakładali […]