Z ręcznikiem i piosenką przez życie

Gminy: Hajnówka, Bielsk Podlaski

DOBRO WSPÓLNE
Tylko w jednym regionie w Polsce można mieć ręcznie haftowany dokument tożsamości – przywilej ten mają mieszkańcy Podlasia. To przykład dobra wspólnego, pokazujący niepowtarzalny koloryt podlaskiej ziemi. Mocno zakorzeniony – a może przez to zbyt głęboko ukryty, aby wszyscy o tym wiedzieli i korzystali?

GRUPA INICJATYWNA
Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska, władze samorządowe i nie mniej ważne, inne organizacje z regionu Hajnówki i Bielska Podlaskiego założyły partnerstwo dla ochrony i potrzymania tradycji ręcznika obrzędowego. Zdobiony haftem, obszywany koronką – przed laty każdy mieszkaniec tych terenów miał go ze sobą w ważnych momentach życia – na chrzcie, bierzmowaniu, ślubie.

DZIAŁANIA
Partnerstwo dokonało wielkiej inwentaryzacji wszystkich szaf Podlasia, tworząc kolekcję i bazę wzorów ręczników (ponad 400 szt). Spisano ich historie, tworząc archiwum o niesłychanej wartości historycznej i kulturotwórczej. Później nadeszła część praktyczna projektu. Haftowaniu nowych ręczników towarzyszył śpiew – a stąd było blisko do nagrania materiału na płytę, którą można kupić w sklepach regionu. I, generalnie, wiele dobra wspólnego wydarzyło się znowu wokół ręcznika obrzędowego – bawełnianej, wzorzystej dumy Podlasia.

Na objazdowej wystawie ręczników mieszkańcy i przybysze uczestniczyli w spotkaniach wprowadzających w tradycję tego rękodzieła, które były okazją do pochwalenia się wzorami swoich ręczników i pokazania rodzinnej dumy. Dawali słowo, że praca mam i babć zobowiązuje do tworzenia nowych ręczników. Ze śpiewnikami w rękach wciągnęli się w we wspólne śpiewanie, co pozwalało na jeszcze silniejsze podkreślanie wymiaru społecznego projektu „Z ręcznikiem i piosenką przez życie”.

Olbrzymi potencjał dobra wspólnego – podkreślający więzi lokalne, współdziałanie, aktywność sprowokowały partnerów do osiągnięcia kolejnego etapu działań, (doskonale znali się z innych programów PAFW). Ręczniki i wzory wyjechały na wystawę „Tajemniczy ręcznik” w muzeum w Bielsku Podlaskim, gdzie weszły w skład zbioru o charakterze naukowym. I tu znowu coraz bardziej zaciekawieni mieszkańcy, szczególnie młodzi, włączyli się w aktywności partnerstwa: na warsztatach w budynku Ratusza uczyli się wyszywać ręczniki obrzędowe i dekorować inne materiały haftem koronkowym. Tamtego dnia na światło dzienne trafiło kilkadziesiąt charakterystycznych toreb z regionalnym motywem Podlasia – kogutami i kwiatami. W  trakcie cyklu zajęć „Heca z pieca” dzieci i młodzież poznawali techniki wypalania z gliny.

Aby utrwalić działania partnerstwa, liderzy zachowując cały czas równowagę ambicji w swych działaniach, ramię w ramię wciąż zachęcają mieszkańców do współtworzenia „Szlaku ręcznika obrzędowego”, elementu dumy i turystyki Podlasia. W 2014r. na rynek trafił album „ Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego – haft i koronka”, sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sympatycy rękodzieła ludowego ucieszyli się – do wydawnictwa włożono dwa wzorniki haftu krzyżykowego i płaskiego.

REZULTATY
Na ten i inne sposoby partnerstwo „Z ręcznikiem i piosenką przez życie” mnoży dobro wspólne, sięgając do tradycji w oparciu o aktywność, współpracę. Kawałek płótna od którego wyszli, zdobiony haftem i obszywany koronką świadczy nie tylko o oryginalności Podlasia. Tam mogą mieć go wszyscy, a przecież jako idea jest jeden. W symboliczny sposób pokrywa miasta i wsie tego barwnego i pięknego krajobrazowo regionu kraju; jak tożsamość wyryta ściegiem i przechowywana w zbiorowej pamięci.

Gminy: Hajnówka, Bielsk Podlaski

PARTNERZY

  • Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska – lider partnerstwa
  • Fundacja Wspomagania Edukacji, Integracji i Terapii Osób Niepełnosprawnych „Kaja” z Hajnówki
  • Fundusz Lokalny na rzecz Rozwoju Społecznego z Widowa
  • Ochotnicza Straż Pożarna z Parcewa
  • Starostwo Powiatowe w Hajnówce
  • Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim
  • Stowarzyszenie „Nasza Ojcowizna” z Parcewa
  • Urząd Gminy w Bielsku Podlaskim
  • Zespół Szkół Specjalnych w Hajnówce
10-02-2015
Nowa publikacja na temat ręcznika obrzędowego

W 2014r. został wydany album  „ Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego – haft i koronka”  ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe priorytetu Kultura ludowa . To efekt badań terenowych prowadzonych przez pracowników Muzeum w Bielsku Podlaskim oraz studentów Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu na pograniczu powiatu bielskiego […]

04-12-2013
„Tajemniczy ręcznik” – wystawa etnograficzna w Bielsku Podlaskim

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zaprasza na uroczyste otwarcie stałej wystawy etnograficznej z elementami multimedialnymi – „Tajemniczy ręcznik”.Jest to efekt wieloletnich starań i partnerskich działań na rzecz przybliżenia tradycji ręczników obrzędowych. Otwarcie wystawy nastapi 14 grudnia. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

14-07-2012
Ręcznik obrzędowy nagrodzony przez Wojewodę Podlaskiego

Partnerzy z Hajnówki i Bielska Podlaskiego zajęli się odtwarzaniem tradycji ręczników obrzędowych. Chociaż projekt się już zakończył, lokalna koalicja nadal działa. W ostatnim czasie Fundusz Lokalny na Rzecz Rozwoju Społecznego z Widowa został nagrodzony za tę właśnie inicjatywę przez Wojewodę Podlaskiego. To już trzecia edycja konkursu Wojewody Podlaskiego na Inicjatywę Roku. Do konkursu mogą się […]

01-06-2012
„Heca z pieca” w Bielsku Podlaskim

W projekcie „Z ręcznikiem i piosenką przez życie” realizowanym w ramach Lokalnych Partnerstw PAFW na terenie gmin Hajnówka i Bielsk Podlaski, partnerzy skupili się na tradycji regionalnej, związanej z ręcznikami obrzędowymi. Fundusz Lokalny na rzecz Rozwoju Społecznego i Muzeum w Bielsku Podlaskim, które aktywnie wspierały to przedsięwzięcie, kontynuują działania o zbliżonym charakterze, tym razem organizując […]

23-12-2011
Kto pomaga nam lokalnie? Rozmowa z Aliną Dębowską prezesem Funduszu Lokalnego na rzecz Rozwoju Społecznego z Widowa

Rozmowa z Aliną Dębowska, prezesem Funduszu Lokalnego na rzecz Rozwoju Społecznego z Widowa, partnera projektu „Z ręcznikiem i piosenką przez życie”. Alina Dębowska – etnograf, animatorka kultury, autorka i realizatorka licznych projektów edukacyjnych i badawczych, związanych z dorobkiem kulturowym Podlasia opowiada o tym, dlaczego ręcznik obrzędowy jest ważnym elementem tożsamości kulturowej mieszkańców Podlasia i w […]

08-02-2011
Ponad 400 ręczników obrzędowych opisanych!

„Po przejechaniu setek kilometrów, przepytaniu około tysiąca osób, sporządzeniu kilkuset kart inwentarzowych, sfotografowaniu ponad 400 ręczników, ruszyła pierwsza w regionie internetowa baza danych ręcznika obrzędowego w gminie Bielsk Podlaski.” – chwalą się na stronie Wrota Podlasia partnerzy projektu. Jest czym! Bo baza zinwentaryzowanych ręczników obrzędowych jest bardzo bogata i piękna! Zapraszamy do odwiedzenia pierwszej w regionie […]

Jan Chomczuk
jchomczuk@tlen.pl
Ręcznik ludowy – haft i koronka
Ręcznik w cerkwi i świętym kącie
Wzory ręczników obrzędowych