Aktualności

Stawiamy na współdziałanie – Seminarium Dobra Wspólnego i podsumowanie VIII edycji Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”


Dwudniowe spotkanie, które odbyło się w dniach 18-19 marca 2024 roku w Warszawie zgromadziło blisko 50 społeczników  – przedstawicieli  Lokalnych Partnerstw, z różnych regionów Polski. Program Seminarium, obejmował prezentacje, warsztaty i dyskusje prowadzone przez ekspertów, a podczas wieczornej uroczystości doceniono partnerskie działania realizowane w VIII edycji Programu.

„Wszystkim którzy tworzą i rozwijają lokalne koalicje, serdecznie dziękujemy za ich zaangażowanie. Działając w partnerstwach Wasze organizację stają się silne, gotowe podejmować nowe wyzwania” – tymi słowami  spotkanie oficjalnie otworzyli Joanna Lempart, dyrektor programowa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, oraz Paweł Łukasiak, prezes zarządu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, podkreślając wagę działań uczestników VIII edycji Programu na rzecz budowania trwałości partnerstw i dobra wspólnego, a także zapraszając do dalszej współpracy w ramach inicjatywy dla alumnów – Pracowni Dobra Wspólnego i współtworzenia Kongresu Lokalnych Partnerstw, który odbędzie się w przyszłym roku.

Podczas części powitalnej uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania mocnych stron i kluczowych wartości, charakteryzujących ich Partnerstwa.  Wśród najczęściej  wymienianych haseł pojawiały się: współpraca, zaangażowanie, empatia, zaufanie, otwartość, energia, rozwój i dobro wspólne.

Wykład inauguracyjny   „Opowieści jako mosty” profesora Marcina Napiórkowskiego, semiotyka z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, skłonił uczestników do refleksji nad ideą partnerstwa. Wnikliwe analizy, wyniki znanych badań społecznych i dowcipne, inspirujące spojrzenie skierowało uwagę słuchaczy na narrację, która pozwala ciekawie opowiadać o celach i ideach charakteryzujących partnerskie działania. Uczestnicy mieli okazję przekonać się również, że różnorodność poglądów i opinii w partnerstwie, mimo że przysparza wielu wyzwań, to ostatecznie daje szansę wybrania najlepszej ścieżki do osiągnięcia założonego celu.

Kolejne ważne zagadnienie, to prezentacja akcji społecznej „Pytamy o Zielone”, której celem jest zadawanie pytań i działanie na rzecz środowiska tak, by stało się ono priorytetem w programach kandydatów i kandydatek przed wyborami samorządowymi 2024 r.  O idei akcji opowiedział Przemysław Radwan-Rohrenschef, w przeszłości związany z Fundacją Szkoła Liderów. Wystąpienie, jak komentowali uczestnicy, dało nowe spojrzenie na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w budowaniu lepszej, zielonej przyszłości.

Następnie uczestnicy wzięli udział w równoległych sesjach warsztatowych. Wymieniając się doświadczeniami i szukając inspiracji pod okiem Aleksandry Beliny z Fundacji Dobra Sieć, omawiali nowe modele wolontariatu, w tym e-wolontariat. Natomiast Katarzyna Wągrowska z Poznańskiej Po-Dzielni, założycielka bloga „Ograniczam Się” wprowadziła słuchaczy w tajniki  ekonomii współdzielenia.

Wieczorna uroczystość podsumowująca VIII edycję programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, była doskonałą okazją do świętowania dotychczasowych osiągnięć i podziękowania za   wysiłki  partnerstw na rzecz budowania dobra wspólnego. Tę część poprowadził Radosław Mróz, dziennikarz stacji TVN. Podczas wydarzenia premierę miał krótki film, prezentujący sukcesy wybranych projektów, VIII edycji. Następnie ogłoszono  zwycięzców konkursu na najlepszy plan rozwoju partnerstwa. Symboliczne czeki na kwotę 15 tysięcy złotych wręczyli Joanna Lempart i Paweł Łukasiak. Nagrodę otrzymały partnerstwa   „Ćmielów porcelaną i krzemieniem naznaczony” (z gminy Ćmielów) oraz „Janowickie opowieści” (z gminy Janowice Wielkie).

Na scenę zaproszono również reprezentantów ośmiu Partnerstw, które w ramach swojego zaangażowania w inicjatywę dla alumnów Programu, prowadziły działania wspierające uchodźców z Ukrainy. Otrzymali oni dyplomy – podziękowania za niesienie pomocy w integracji z mieszkańcami. W tym gronie znalazły się partnerstwa z gmin

Uroczystość uświetnił występ Marty Król z zespołem, Goście dali się ponieść utworom wybranym specjalnie na ten wieczór, a słowa przeboju z lat 60. „What the World Needs Now Is Love”, wydały się wszystkim zebranym niezwykle aktualne i ważne. „Wszystko to, co tworzę, wypływa absolutnie z serca”- powiedziała kiedyś, wokalistka w wywiadzie dla Radiowej Trójki, a ten krótki koncert był tego żywym dowodem.


Drugi, dzień Seminarium to równoległe sesje warsztatowe, w których trakcie uczestnicy doskonalili praktyczne umiejętności. Trzy sale, sześć różnych tematów i możliwość wybrania interesujących przedstawicieli partnerstw zagadnień. To pozwoliło na konstruktywną wymianę pomysłów oraz przyswojenie skutecznych narzędzi. Dzięki zaangażowaniu ekspertów i otwartości uczestników, każda z grup mogła wypracować praktyczne rozwiązania.

Warsztat prowadzony przez Agnieszkę Szelągowską ze Szkoły Liderów, dotyczący współdzielonego liderstwa, pozwolił zgłębić nowatorskie podejścia do zarządzania i motywowania zespołów w ramach partnerstw.

Perspektywa partnerskiej współpracy w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu, przedstawiona przez Izabelę Zygmunt, reprezentującą Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, otworzyła dyskusję na temat roli lokalnych koalicji w realizacji globalnych celów zrównoważonego rozwoju.

Warszat poprowadzony przez Pawła Waleckiego (Fundacja Civis Polonus) pozwolił na wymianę doświadczeń wokół angażowania młodzieży w lokalne sprawy, a szczególnie wybrzmiały w niej postulaty podmiotowego traktowania młodych ludzi i oddawania im decyzyjności.

Tematem empatii w partnerstwie, zajął się Przemek Dziewitek z Pracowni Praktyki Autentyczności, który zaprezentował Model Wysokiej Jakości Kontaktu i przeprowadził trening uważnego słuchania.

Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy na rzecz partnerstw omówił Andrzej Pietrucha (Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich), opierając się na przykładach skutecznych akcji fundraisingowych, przeprowadzonych przez organizacje pozarządowe.

Pomysły na skuteczną i praktyczną współpracę z mediami zaprezentował Bartosz Łopiński z agencji Propsy PR, a uczestnicy warsztatu mieli okazję spróbować swoich sił w tworzeniu informacji prasowej.

Wszystkie sesje stanowiły praktyczną platformę do zdobywania nowych umiejętności a energia i zaangażowanie każdej z grup to doskonały przykład potencjału, jaki drzemie w lokalnych partnerstwach.

 

***

Program „Lokalne Partnerstwa PAFW”, realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce ma na celu inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami różnych programów PAFW na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę społeczną.

Dotychczas, w ramach programu, zawiązało się 75 partnerstw (w tym 17 start-upów), których działania objęły 121 gmin. Łącznie wzięło w nich udział blisko 165 tysięcy mieszkańców i ponad 1200 partnerów. Tylko w ramach VIII edycji powstało 14 partnerstw z udziałem 224 partnerów i ponad 500 wolontariuszy. W działania te włączyło się blisko 9000 mieszkańców.

 

„ŁĄCZNIK – ścieżka turystyczna” Gmina: Wołów
O projekcie
Bibli(o)gród Cyceron -„Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki” Gmina: Nowy Tomyśl
O projekcie
My na szlaku mazurskich legend Gmina: Pozezdrze
O projekcie
Partnerstwo dla pamięci albo co po nas zostanie Gmina: Ustronie Morskie
O projekcie
Co w Birczy skwirczy Gmina: Bircza
O projekcie
W.P.A.R.K. (Wojcieszkowska Przestrzeń Aktywności Rekreacji i Kultury) Gmina: Wojcieszków
O projekcie
MOST Gmina: Mosina
O projekcie
Janowicka Kapsuła Czasu Gmina: Janowice Wielkie
O projekcie
Start-up: Działając pod rękę z naturą! Gmina: Oborniki Śląskie
O projekcie
Start-up: Naturalnie łączy nas Noteć Gmina: Drawsko
O projekcie
Ścieżka otwarta: Słupecka Stokrotka Fiszera Gmina: Słupca
O projekcie
Ścieżka otwarta: Brynicka agora Gmina: Łubniany
O projekcie
Ścieżka otwarta: Ćmielów porcelaną i krzemieniem naznaczony Gmina: Ćmielów
O projekcie
Ścieżka otwarta: Polsko – ukraiński Generator (Kocioł) Przedsiębiorczości Gmina: Wojkowice
O projekcie
Kultura dla przestrzeni Gmina: Gołdap
O projekcie
Płużnicka Współdzielnia Gmina: Płużnica
O projekcie
Pomysłownia Ornety Gmina: Orneta
O projekcie
TV na mur beton II Gmina: Międzyrzecz
O projekcie
ZaPuszczamy Korzenie II Gmina: Niepołomice
O projekcie
Start-up: Budujemy MOSTy Gmina: Mosina
O projekcie
Start-up: Kociewskie tradycje Gmina: Dragacz
O projekcie
Start-up: Mapy pamięci, pamięć na mapach Gmina: Janowice Wielkie
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Czego nam trzeba? – działamy! Gmina: Lądek-Zdrój
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Dziedzictwo Przyrodnicze to nasza wspólna sprawa Gmina: Fredropol
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Kalejdoskop Tradycji Szumowskich Gmina: Szumowo
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Wioska tematyczna „Spichlerz tajemnic” Gmina: Gaszowice
O projekcie
Pociąg do tradycji Gmina: Chrzanów
O projekcie
PLAŻA- przyszłość, ludzie, animacja, życie, atmosfera Gmina: Lubiewo
O projekcie
Gminnym szlakiem z Kicakiem Gmina: Hażlach
O projekcie
Skwer D-O-M – Działamy-Odpoczywamy-Motywujemy Gmina: Krotoszyn
O projekcie
Przystanek Warmia Gminy: Dywity, Dobre Miasto
O projekcie
Zapłocie to odnowa i szansa dla Rzeczniowa! Gmina: Rzeczniów
O projekcie
Skwer Kultury Gmina: Kudowa-Zdrój
O projekcie
Start-up: TV na mur-beton Gmina: Międzyrzecz
O projekcie
Start-up: ZaPUSZCZAmy korzenie Gmina: Niepołomice
O projekcie
Start-up: Jak dobrze mieć sąsiada – olesko-kluczborskie inspiracje Gminy: Olesno, Kluczbork
O projekcie
Robimy wiochę! Sołectwo na medal Gmina: Główczyce
O projekcie
Młodzi odkrywają tajemnice i potencjał regionu – budujemy Centrum Aktywności „Wulkan” Gmina: Złotoryja
O projekcie
Młodzieżowa Straż Leśna Gmina: Niemce
O projekcie
Wielkowiejska misja – niska emisja! Gmina: Wielka Wieś
O projekcie
Z tradycyjnym chlebem w XXI wiek Gmina: Szadek
O projekcie
Owoc naszej pasji Gmina: Warka
O projekcie
Kalejdoskop partnerstwa Gminy: Myślenice, Dobczyce
O projekcie
Sieć miejsc przyjaznych młodzieży Gminy: Błażowa, Boguchwała, Chmielnik i Lubenia
O projekcie
Moja i Twoja Historia Gmina: Strachówka
O projekcie
Jarmark Rozmaitości Gmina: Trzciel
O projekcie
Młodzi Gospodarze Gmina: Staszów
O projekcie
Otwarci na Różnorodność Gminy: Ełk, Stare Juchy, Kalinowo, Prostki
O projekcie
Kolorowo-karpiowo – szlakiem karpia po Dolinie Baryczy Gminy: Milicz, Żmigród, Twardogóra, Cieszków, Krośnice, Przygodzice, Sośnie, Odolanów
O projekcie
Stoczek Łukowski – Miasto Walki i Oręża Gmina: Stoczek Łukowski
O projekcie
Wspólna przestrzeń – wspólne sprawy Gmina: Supraśl
O projekcie
Powiat Dębicki Wolontariatem Malowany Gminy: Dębica, Miasto Dębica, Brzostek, Pilzno, Żyraków, Czarna, Jodłowa
O projekcie
Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem
O projekcie
TV-oja okolica – poznaj ją! Gminy: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Baranów, Żabia Wola, Jaktorów
O projekcie
Wystrzałowa przyjaźń drawsko-złocieniecka Gminy: Drawsko Pomorskie, Złocieniec
O projekcie
Małych miasteczek portret własny Gminy: Cybinka, Słubice
O projekcie
Mazurski Inkubator Tradycji Regionu Gminy: Ruciane-Nida, Pisz, Mikołajki, Biała Piska
O projekcie
Od przedszkola do seniora Gminy: Czerwonka-Leszczyny
O projekcie
Przestrzeń SOWA w Biłgoraju (S – Solidarni, O – Otwarci, W – Wolni, A – Aktywni) Gminy: Biłgoraj, Zwierzyniec
O projekcie
Z ręcznikiem i piosenką przez życie Gminy: Hajnówka, Bielsk Podlaski
O projekcie
SARI – lokalny fundusz sportowy Gmina: Żory
O projekcie
Dwa brzegi. Trochę jak sąsiedzi Gminy: Bodzanów, Słubice
O projekcie
Przestrzeń faktycznie publiczna Gminy: Malechowo, Koszalin
O projekcie
Turystyka wyjątkową wizytówką Ziemi Kamiennogórskiej Gminy: Kamienna Góra, Lubawka, Marciszów
O projekcie
Kalejdoskop aktywności Gmina: Tomaszów Lubelski
O projekcie
Wisła wraca do Solca Gmina: Solec nad Wisłą
O projekcie
Akademia młodzieżowych innowatorów Gmina: Nidzica
O projekcie
Dajmy czadu! – Żywiec bez czadu! Gmina: Żywiec
O projekcie
Młodzi gniewni – partnerstwo dla młodych Gminy: Zaleszany, Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Gorzyce, Pysznica
O projekcie
Otwieracz – uwolnij przestrzeń publiczną Gminy: Tczew, Pelpin, Gniew
O projekcie
Podłącz się do Marianny i jej pozytywnej energii Gminy: Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie
O projekcie
Rakszawa – nowy przystanek na turystycznym szlaku Gmina: Rakszawa
O projekcie
Wolontariat bieszczadzki Gminy: Lesko, Ustrzyki Dolne
O projekcie
Społeczna (re)akcja – stop krzywdzeniu dzieci Gminy: Sokółka
O projekcie