Aktualności

Polsko-Ukraińskie Projekty Lokalnych Partnerstw PAFW


Wsparcie dla uchodźców z Ukrainy przebywających w małych miejscowościach w Polsce i ich integracja z mieszkańcami to ważna część projektów w programie „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”. Realizowały je partnerskie koalicje składające się z przedstawicieli różnych programów Fundacji oraz innych organizacji, instytucji takich jak szkoły i biblioteki, a także lokalnych firm, samorządów i mediów.

Od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie partnerzy Stowarzyszenia Działań Kreatywnych ARTEWEDA z gminy Lądek-Zdrój (woj. dolnośląskie) koordynowali zbiórki żywności, ubrań, poszukiwania domów dla uchodźców. Prowadzili także zajęcia nauki języka polskiego, ukierunkowane m.in. na napisanie CV po polsku i przeprowadzanie rozmowy o pracę. Hasłem „Czego nam trzeba? – działamy dalej!” partnerstwo zaprosiło mieszkańców, kuracjuszy, turystów oraz gości z Ukrainy na “Święto ulicy Zwycięstwa” gdzie mogli poznać kulturę regionalną, muzykę i tańce z Polski i Ukrainy. Głównym punktem projektu „Czego nam trzeba…” był „Street Art Festival Lądek-Zdrój”. Rozpoczęły go tygodniowe warsztaty sportowe Ju-Jitsu dla dzieci i młodzieży polsko-ukraińskiej, zakończone pokazem sztuk walki na lądeckim rynku.

Dzięki projektowi „Solidarni w Partnerstwie”, którego liderem było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży (woj. warmińsko-mazurskie) aż 250 osób skorzystało ze wsparcia doradczo-informacyjnego, lekcji języka polskiego, rozwijających spotkań i szkoleń oraz zajęć integracyjnych dla dzieci i ich mam z Ukrainy. W gminach Ruciane-Nida, Pisz i Orzysz partnerzy powołali trzy punkty doradczo-informacyjne „Solidarni w Partnerstwie”, w których wolontariusze pomagali w legalizacji pobytu, poszukiwaniu i wynajmie mieszkań, załatwianiu spraw meldunkowych, świadczeń rodzinnych, zdrowotnych, podejmowaniu pracy. Każdy mógł skorzystać z pomocy prawnika, doradcy zawodowego, psychologa oraz tłumacza. Naukę języka polskiego w pierwszych tygodniach pobytu w Polsce zaoferowała również Fundacja Fundusz Lokalny SMK w Zaleszanach (woj. podkarpackie), realizując projekt pt. „Wzmocnienie partnerstwa „Młodzi gniewni…” w działaniach na rzecz Ukrainy”. Jednym z najważniejszych punktów projektu były szkolenia on-line z języka polskiego dla dorosłych. W tym czasie odbywały się zajęcia dla dzieci, aby rodzice mogli uczyć się spokojnie i efektywnie.

Z kolei partnerstwo prowadzone przez Fundację Rozwoju Kompetencji „Nowe Możliwości” w gminie Wojkowice (woj. śląskie)  w projekcie „Polsko – ukraiński Generator (Kocioł) Przedsiębiorczości” skupiło się na wsparciu w zakresie efektywnego poszukiwania pracy poprzez profesjonalne dorardztwo zawodowe. Tworzona jest także strona internetowa, na której będzie można wyszukać usługi i produkty oferowane lokalnie oraz ogłoszenia o pracę. W projekcie zorganizowano także „Przystanek Ukraina”, miejsce gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą zaopatrzyć się w niezbędne produkty gromadzone dla nich przez mieszkańców. Odbywają się też spotkania integrujące „Przy wspólnym stole” dla rodzin z Polski i Ukrainy.

Ważną częścią projektów partnerskich były też wspólne, polsko-ukraińskie spotkania warsztatowe. Stowarzyszenie im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach (woj. małopolskie) w ramach partnerstwa pt. „ZaPUSZCZAmy Korzenie III” zorganizowało cykl spotkań dla polskich i ukraińskich uczniów, mieszkających na terenie gminy. Wśród nich były warsztaty plastyczne, muzyczne, spacery otwarte oraz wakacyjne warsztaty „Twórcze Siedlisko”, podczas których poznawali Puszczę Niepołomicką i wiele ciekawostek o przyrodzie tego regionu.

Z kolei w Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie), w czasie spotkań w Garncarskiej Wiosce, uczestnicy tworzyli garnki, malowali ceramikę, lepili pierogi, robili wspólną rabatę, rozmawiali o tradycjach, a także zbierali dary natury w Rajskim Ogrodzie. W ramach Akademii Małego Dziecka najmłodsi uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych, logicznych, rzemieślniczych, filozoficznych, a także muzycznych. Projekt „Bezpieczna przystań” mocno wsparli wolontariusze, organizując zbiórki rzeczowe i finansowe dla uchodźców.

Aby zaprosić na wspólne warsztaty jak największą liczbę chętnych, Lokalna Grupa Działania „Warmiński Zakątek” stworzyła „Mobilne Centrum Animacji”. W różnych świetlicach wiejskich i szkołach odbywały się zajęcia kreatywno – animacyjne (zarówno dla dzieci jaki i dorosłych), w których brali udział goście zza wschodniej granicy. Dla dzieci zorganizowano warsztaty makramy, tworzenia świeczek zapachowych, quillingu (tworzenie ozdób z wąskich pasków papieru, zwiniętych w kształt sprężyny) oraz warsztaty muzyczne, podczas których przygotowywały piosenki, zaprezentowane później na uroczystym zakończeniu projektu w Brąswałdzie. Dorośli brali udział w warsztatach makramy, dekorowania bombek metodą decoupage oraz wykonali własnoręcznie breloczki i bransoletki przyjaźni, które zostały przekazane na koncert charytatywny. Zysk z ich zakupu został przekazany na zakup protez nóg dla ukraińskiego żołnierza.

W Słubicach i Cybince wspólne działania skupiły się wokół lawendy. W projekcie „Lawendujemy – Integrujemy”, prowadzonym przez Fundację na rzecz Collegium Polonicum wraz z partnerami, odbyły się otwarte warsztaty, prelekcje na temat właściwości, uprawy, czy możliwości wykorzystania rośliny. W Cybince odbyły się „Żniwa Lawendowe”, podczas których mieszkańcy wraz z gośćmi z Ukrainy ścinali lawendę a potem wspólnie tworzyli lawendowe poletka.

Wiele ciekawych działań integracyjnych odbyło się dzięki aktywności gminnych bibliotek i centrów kultury. W ramach projektu „Społeczne BOOM” Centrum Kultury i Biblioteka Miejska im. F. Chruściela w Ornecie (woj. warmińsko-mazurskie) zorganizowały warsztaty teatralne dla mieszkańców i uchodźców, które zaowocowały wspólnie przygotowanym happeningiem w przestrzeni miasta oraz piknikiem integracyjnym z performance’em. W Lubiewie (woj. kujawsko-pomorskie) partnerstwo skupione wokół Biblioteki-Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo zaprosiło mieszkańców oraz gości z Ukrainy do projektu „Kreatywne warsztatownie”. W czasie integrujących spotkań uczestnicy lepili pierogi, wykonywali ozdoby m.in. techniką decoupage oraz nauczyli się malować na szkle, dzięki czemu stworzyli na butelkach zimowe wzory oraz pejzaże. Hasłem „Razem w bibliotece” partnerstwo z Chrzanowa (woj. małopolskie) zachęcało lokalną społeczność do spędzenia wspólnie czasu na tworzeniu rękodzieła i śpiewaniu piosenek. W bibliotece odbywały się  zajęcia z języka polskiego dla uczniów z Ukrainy. Aby wesprzeć gości z Ukrainy w adaptacji, odbyły się spacery poznawcze po Chrzanowie, spotkania z psychologiem oraz zajęcia dla dzieci i rodziców prowadzone przez wolontariuszkę. W Krotoszynie (woj. Wielkopolskie), w Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbywały się zajęcia edukacyjne, kulturalne i rozrywkowe dla mieszkańców z Polski i Ukrainy w projekcie „Smacznego u Arkadego!”. Jednym z nich było „Święto ziół – przetwory, zioła i sielskie życie”. Uczestnicy zapoznali się z ziołami dostępnymi na terenie gminy Krotoszyn oraz sąsiadującej Doliny Baryczy. Poznali przepisy na ziołowe napoje, tworzenie suszu na herbaty, maści i sole smakowe. We wrześniu uczestnicy warsztatów kulinarnych, podzieleni na zespoły, przyrządzili najbardziej znane dania kuchni wielkopolskiej: m.in. placki ziemniaczane, pierogi, pyry z gzikiem, zupy oraz deser – leguminę. Przygotowali także potrawy zza wschodniej granicy, czyli pierogi, barszcz i kapuśniak ukraiński, syrniki, młyńci oraz deruny. Wszystkie przepisy opublikowano w specjalnym folderze, opracowanym przez bibliotekę i Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Krotoszynie. Finałem projektu był integracyjny festyn „Znajomi na Skwerze”.

Lokalne Partnerstwa PAFW są programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który jest realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Opisane działania zostały dofinansowane w ramach konkursu na projekty partnerskie oraz Funduszu Rozwoju Pracowni Dobra Wspólnego – inicjatywy dla alumnów programu.

„ŁĄCZNIK – ścieżka turystyczna” Gmina: Wołów
O projekcie
Bibli(o)gród Cyceron -„Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki” Gmina: Nowy Tomyśl
O projekcie
My na szlaku mazurskich legend Gmina: Pozezdrze
O projekcie
Partnerstwo dla pamięci albo co po nas zostanie Gmina: Ustronie Morskie
O projekcie
Co w Birczy skwirczy Gmina: Bircza
O projekcie
W.P.A.R.K. (Wojcieszkowska Przestrzeń Aktywności Rekreacji i Kultury) Gmina: Wojcieszków
O projekcie
MOST Gmina: Mosina
O projekcie
Janowicka Kapsuła Czasu Gmina: Janowice Wielkie
O projekcie
Start-up: Działając pod rękę z naturą! Gmina: Oborniki Śląskie
O projekcie
Start-up: Naturalnie łączy nas Noteć Gmina: Drawsko
O projekcie
Ścieżka otwarta: Słupecka Stokrotka Fiszera Gmina: Słupca
O projekcie
Ścieżka otwarta: Brynicka agora Gmina: Łubniany
O projekcie
Ścieżka otwarta: Ćmielów porcelaną i krzemieniem naznaczony Gmina: Ćmielów
O projekcie
Ścieżka otwarta: Polsko – ukraiński Generator (Kocioł) Przedsiębiorczości Gmina: Wojkowice
O projekcie
Kultura dla przestrzeni Gmina: Gołdap
O projekcie
Płużnicka Współdzielnia Gmina: Płużnica
O projekcie
Pomysłownia Ornety Gmina: Orneta
O projekcie
TV na mur beton II Gmina: Międzyrzecz
O projekcie
ZaPuszczamy Korzenie II Gmina: Niepołomice
O projekcie
Start-up: Budujemy MOSTy Gmina: Mosina
O projekcie
Start-up: Kociewskie tradycje Gmina: Dragacz
O projekcie
Start-up: Mapy pamięci, pamięć na mapach Gmina: Janowice Wielkie
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Czego nam trzeba? – działamy! Gmina: Lądek-Zdrój
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Dziedzictwo Przyrodnicze to nasza wspólna sprawa Gmina: Fredropol
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Kalejdoskop Tradycji Szumowskich Gmina: Szumowo
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Wioska tematyczna „Spichlerz tajemnic” Gmina: Gaszowice
O projekcie
Pociąg do tradycji Gmina: Chrzanów
O projekcie
PLAŻA- przyszłość, ludzie, animacja, życie, atmosfera Gmina: Lubiewo
O projekcie
Gminnym szlakiem z Kicakiem Gmina: Hażlach
O projekcie
Skwer D-O-M – Działamy-Odpoczywamy-Motywujemy Gmina: Krotoszyn
O projekcie
Przystanek Warmia Gminy: Dywity, Dobre Miasto
O projekcie
Zapłocie to odnowa i szansa dla Rzeczniowa! Gmina: Rzeczniów
O projekcie
Skwer Kultury Gmina: Kudowa-Zdrój
O projekcie
Start-up: TV na mur-beton Gmina: Międzyrzecz
O projekcie
Start-up: ZaPUSZCZAmy korzenie Gmina: Niepołomice
O projekcie
Start-up: Jak dobrze mieć sąsiada – olesko-kluczborskie inspiracje Gminy: Olesno, Kluczbork
O projekcie
Robimy wiochę! Sołectwo na medal Gmina: Główczyce
O projekcie
Młodzi odkrywają tajemnice i potencjał regionu – budujemy Centrum Aktywności „Wulkan” Gmina: Złotoryja
O projekcie
Młodzieżowa Straż Leśna Gmina: Niemce
O projekcie
Wielkowiejska misja – niska emisja! Gmina: Wielka Wieś
O projekcie
Z tradycyjnym chlebem w XXI wiek Gmina: Szadek
O projekcie
Owoc naszej pasji Gmina: Warka
O projekcie
Kalejdoskop partnerstwa Gminy: Myślenice, Dobczyce
O projekcie
Sieć miejsc przyjaznych młodzieży Gminy: Błażowa, Boguchwała, Chmielnik i Lubenia
O projekcie
Moja i Twoja Historia Gmina: Strachówka
O projekcie
Jarmark Rozmaitości Gmina: Trzciel
O projekcie
Młodzi Gospodarze Gmina: Staszów
O projekcie
Otwarci na Różnorodność Gminy: Ełk, Stare Juchy, Kalinowo, Prostki
O projekcie
Kolorowo-karpiowo – szlakiem karpia po Dolinie Baryczy Gminy: Milicz, Żmigród, Twardogóra, Cieszków, Krośnice, Przygodzice, Sośnie, Odolanów
O projekcie
Stoczek Łukowski – Miasto Walki i Oręża Gmina: Stoczek Łukowski
O projekcie
Wspólna przestrzeń – wspólne sprawy Gmina: Supraśl
O projekcie
Powiat Dębicki Wolontariatem Malowany Gminy: Dębica, Miasto Dębica, Brzostek, Pilzno, Żyraków, Czarna, Jodłowa
O projekcie
Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem
O projekcie
TV-oja okolica – poznaj ją! Gminy: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Baranów, Żabia Wola, Jaktorów
O projekcie
Wystrzałowa przyjaźń drawsko-złocieniecka Gminy: Drawsko Pomorskie, Złocieniec
O projekcie
Małych miasteczek portret własny Gminy: Cybinka, Słubice
O projekcie
Mazurski Inkubator Tradycji Regionu Gminy: Ruciane-Nida, Pisz, Mikołajki, Biała Piska
O projekcie
Od przedszkola do seniora Gminy: Czerwonka-Leszczyny
O projekcie
Przestrzeń SOWA w Biłgoraju (S – Solidarni, O – Otwarci, W – Wolni, A – Aktywni) Gminy: Biłgoraj, Zwierzyniec
O projekcie
Z ręcznikiem i piosenką przez życie Gminy: Hajnówka, Bielsk Podlaski
O projekcie
SARI – lokalny fundusz sportowy Gmina: Żory
O projekcie
Dwa brzegi. Trochę jak sąsiedzi Gminy: Bodzanów, Słubice
O projekcie
Przestrzeń faktycznie publiczna Gminy: Malechowo, Koszalin
O projekcie
Turystyka wyjątkową wizytówką Ziemi Kamiennogórskiej Gminy: Kamienna Góra, Lubawka, Marciszów
O projekcie
Kalejdoskop aktywności Gmina: Tomaszów Lubelski
O projekcie
Wisła wraca do Solca Gmina: Solec nad Wisłą
O projekcie
Akademia młodzieżowych innowatorów Gmina: Nidzica
O projekcie
Dajmy czadu! – Żywiec bez czadu! Gmina: Żywiec
O projekcie
Młodzi gniewni – partnerstwo dla młodych Gminy: Zaleszany, Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Gorzyce, Pysznica
O projekcie
Otwieracz – uwolnij przestrzeń publiczną Gminy: Tczew, Pelpin, Gniew
O projekcie
Podłącz się do Marianny i jej pozytywnej energii Gminy: Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie
O projekcie
Rakszawa – nowy przystanek na turystycznym szlaku Gmina: Rakszawa
O projekcie
Wolontariat bieszczadzki Gminy: Lesko, Ustrzyki Dolne
O projekcie
Społeczna (re)akcja – stop krzywdzeniu dzieci Gminy: Sokółka
O projekcie