Aktualności

Lokalne partnerstwa kontynuują działania na rzecz dobra wspólnego


Partnerstwa i start-upy z VII edycji Programu (lata 2020-2021) rozwijają podjęte wcześniej przedsięwzięcia na rzecz dobra wspólnego. W ramach konkursów na kontynuację działań dofinansowano łącznie 7 projektów, które są obecnie realizowane.

Pięć partnerstw zawiązanych w siódmej edycji Programu zostało zaproszonych do złożenia wniosków o dofinansowanie na kontynuację działań, aby umacniać efekty wspólnej pracy. Wszystkie pięć partnerstw złożyło wnioski i otrzymało dofinansowanie (partnerstwa z gmin: Międzyrzecz, Niepołomice, Orneta, Gołdap, Płuznica. Również partnerstwa, które brały udział w ścieżce pilotażowej i otrzymały start-up granty otrzymały w ramach osobnego konkursu ofertę kontynuacji swoich przedsięwzięć. Spośród czterech partnerstw dwa złożyły wniosek i obydwa otrzymały dofinansowanie (partnerstwa z gmin Lądek-Zdrój i Gaszowice).

Partnerstwo z Międzyrzecza skupiło się na tożsamości lokalnej. Będzie ją dalej pokazywać oraz motywować mieszkańców do dzielenia się historią, pasją i zainteresowaniami oraz tym, co jest dla nich ważne. Zaplanowano dalsze relacje filmowe w ramach „TV na Mur Beton”, kontynuowane będzie również tworzenie i rozgrywanie gier z tabletami, które zyskały wielu zwolenników. Gry będą się odbywały podczas wiejskich festynów, a także w trakcie dożynek gminnych w Nietoperku. Ponadto powstaną 2 nowe questy, związane z lokalnym dziedzictwem, które będzie można znaleźć w mobilnej aplikacji. Partnerzy przygotują także rodzinną wielkoformatową grę planszową z elementami lokalnych ciekawostek oraz ogłoszą konkurs, w ramach którego dzieci stworzą własne gry. Wspierane będą dalsze prace nad wioską tematyczną w Nietoperku, by w pełni wykorzystać potencjał turystyczny miejscowości. W przestrzeni publicznej zostaną posadzone kwiaty, ułożone w formie nietoperzy, na domach pojawią się specjalne ozdobne tabliczki z numerami, a na wjeździe do wsi zostaną umieszczone witacze. Dużą atrakcją będą warsztaty z chiropterologiem. Zaplanowano również organizację spotkań w bibliotece z ciekawymi osobami, w tym z pasjonatami lokalnej historii. Podsumowanie projektu odbędzie się podczas Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek.

W Niepołomicach zaplanowano warsztaty muzyczne i plastyczne dla młodzieży polskiej i ukraińskiej pod hasłami „Muzyczne korzenie” i “Korzenie sztuki”. Ich zwieńczeniem będzie spotkanie dla lokalnej społeczności oraz osób przybyłych z Ukrainy, podczas którego uczestnicy zajęć przedstawią efekty swoich prac. Wzajemnemu poznawaniu będzie również służyły tygodniowy cykl spotkań dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Twórcze Siedlisko”. Ponadto Partnerzy zaproszą po raz kolejny do odwiedzenia Puszczy Niepołomickiej – odbędą się 4 otwarte spacery. Kolejnym elementem projektu będą warsztaty dla nauczycieli przedszkolnych, dotyczące metod uważności w przyrodzie i pracy z międzynarodowymi grupami dziećmi. Podsumowaniem przeprowadzonych działań będzie wydarzenie integracyjne z udziałem polskich i ukraińskich gości.

W celu zwiększenia funkcjonalności przestrzeni „Pomysłownia Ornety”, zostanie ona doposażona w niezbędne meble i akcesoria. Będzie ona dalej służyła jako miejsce spotkań dla organizacji pozarządowych i lokalnych społeczników. Partnerstwo zorganizuje w przestrzeni publicznej spektakl z elementami tańca, w który zaangażują się wszystkie grupy społeczne. Oprócz aktorów, w przedstawienie włączą się mieszkańcy Ornety oraz uchodźcy z Ukrainy. Spektakl  poprzedzą warsztaty teatralne, na których powstanie scenariusz sztuki. W dalszym ciągu będzie rozwijana internetowa Telewizja Społeczna Pobudka Orneta, która relacjonuje działania partnerstwa i inne ważne lokalne przedsięwzięcia. Wydarzenie  podsumowujące projekt odbędzie się w październiku 2022 roku. Zaprezentowane zostaną wszystkie zrealizowane działania, a partnerzy podzielą się nabytym doświadczeniem i wiedzą nabytą podczas  szkoleń.

Partnerstwo w Gołdapi skupiło się na kontynuacji przemian w przestrzeni publicznej miasta. Powstanie 1 wystawa plenerowa, odbędą się również 2 kawiarenki obywatelskie i 2 wykłady. Każde z tych działań będzie wiązało się z historią, kulturą lub przestrzenią Gołdapi i okolic. Powstała w 2021 roku ścieżka „Spacerkiem  po  miejscach  historycznych  w  Gołdapi” zostanie oznakowana w terenie kodami QR. Nakręcony zostanie również film prezentujący trasę ścieżki. W przestrzeni miasta pojawią się grafiki z cytatami z dzieł Immanuela Kanta, który odwiedził kiedyś Gołdap.

W Płużnicy kontynuowany będzie rozwój Współdzielni, która pozwala nabywać kompetencje poprzez dzielenie się z innymi. W ramach projektu powstanie wirtualna przestrzeń, pozwalająca na wymianę wiedzy i doświadczeń. Partnerzy wezmą udział w szkoleniu z zakresu tworzenia treści wideo i audio. Zakupiony zostanie sprzęt do nagrywania podcastów oraz gimbal do telefonów. Następnie nagrywane będą filmiki i podcasty mówiące o mieszkańcach gminy – ich pasjach i zainteresowaniach Powstałe materiały zostaną zamieszczone na stworzonej w ramach projektu stronie internetowej Podsumowaniem przedsięwzięcia będzie specjalna gala, w której udział wezmą osoby zaangażowane w realizację działań, partnerzy, bohaterowie filmików i podcastów oraz wszyscy zainteresowani.

Podczas projektu pilotażowego Grupa Inicjatywna z gminy Gaszowice pracowała nad uruchomieniem w Czernicy wioski tematycznej. W ramach kontynuacji będzie budowana marka „Spiżarni barona von Roth”. W tym celu zaplanowano szkolenie dotyczące możliwości i aspektów prawnych sprzedaży przetworów domowych, przygotowane będą również materiały graficzne, etykiety produktów i logotypy. Odbędą się warsztaty tworzenia zapasów Spiżarni. Będą to praktyczne spotkania przedstawicielek KGW, społeczności ukraińskiej i lokalnych przetwórców domowych. Partnerzy ponadto odwiedzą działającą wieś tematyczną lub gospodarstwo edukacyjne zajmujące się produkcją domowych przetworów. Podsumowaniem projektu będzie organizacja Święta Spiżarni – wydarzenia otwartego dla społeczności, angażującego zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych czy seniorów. Przygotowane zostaną animacje wokół tematyki dawnych domowych przetworów, zwyczajów i tradycji kulinarnych regionu.

W Lądku-Zdroju kontynuowane będą starania na rzecz poprawy estetyki miasta i integracji mieszkańców. Dzięki zaangażowaniu młodzieży i dzieci (w tym również tych, które przybyły z Ukrainy) powstanie kolejne zadbane i wypełnione roślinami miejsce: „Ogródek miejski na ulicy Ogrodowej”. Zorganizowane zostaną kilkudniowe warsztaty śpiewania pieśni polskich i ukraińskich, których dopełnieniem będzie wspólny występ podczas lądeckiej Nocy Świętojańskiej.  Największym przedsięwzięciem  będzie zorganizowanie drugiej edycji Street Art Festival Lądek-Zdrój. W ramach festiwalu odbędą się warsztaty kolorowania ulic przy użyciu kredy dla dzieci, plenerowe koncerty, twórcze działania na lądeckim rynku, czytanie performatywne w parku, pokaz mody z dawnych lat, a także muzyczne przedstawienie plenerowe dla najmłodszych.

„ŁĄCZNIK – ścieżka turystyczna” Gmina: Wołów
O projekcie
Bibli(o)gród Cyceron -„Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki” Gmina: Nowy Tomyśl
O projekcie
My na szlaku mazurskich legend Gmina: Pozezdrze
O projekcie
Partnerstwo dla pamięci albo co po nas zostanie Gmina: Ustronie Morskie
O projekcie
Co w Birczy skwirczy Gmina: Bircza
O projekcie
W.P.A.R.K. (Wojcieszkowska Przestrzeń Aktywności Rekreacji i Kultury) Gmina: Wojcieszków
O projekcie
MOST Gmina: Mosina
O projekcie
Janowicka Kapsuła Czasu Gmina: Janowice Wielkie
O projekcie
Start-up: Działając pod rękę z naturą! Gmina: Oborniki Śląskie
O projekcie
Start-up: Naturalnie łączy nas Noteć Gmina: Drawsko
O projekcie
Ścieżka otwarta: Słupecka Stokrotka Fiszera Gmina: Słupca
O projekcie
Ścieżka otwarta: Brynicka agora Gmina: Łubniany
O projekcie
Ścieżka otwarta: Ćmielów porcelaną i krzemieniem naznaczony Gmina: Ćmielów
O projekcie
Ścieżka otwarta: Polsko – ukraiński Generator (Kocioł) Przedsiębiorczości Gmina: Wojkowice
O projekcie
Kultura dla przestrzeni Gmina: Gołdap
O projekcie
Płużnicka Współdzielnia Gmina: Płużnica
O projekcie
Pomysłownia Ornety Gmina: Orneta
O projekcie
TV na mur beton II Gmina: Międzyrzecz
O projekcie
ZaPuszczamy Korzenie II Gmina: Niepołomice
O projekcie
Start-up: Budujemy MOSTy Gmina: Mosina
O projekcie
Start-up: Kociewskie tradycje Gmina: Dragacz
O projekcie
Start-up: Mapy pamięci, pamięć na mapach Gmina: Janowice Wielkie
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Czego nam trzeba? – działamy! Gmina: Lądek-Zdrój
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Dziedzictwo Przyrodnicze to nasza wspólna sprawa Gmina: Fredropol
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Kalejdoskop Tradycji Szumowskich Gmina: Szumowo
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Wioska tematyczna „Spichlerz tajemnic” Gmina: Gaszowice
O projekcie
Pociąg do tradycji Gmina: Chrzanów
O projekcie
PLAŻA- przyszłość, ludzie, animacja, życie, atmosfera Gmina: Lubiewo
O projekcie
Gminnym szlakiem z Kicakiem Gmina: Hażlach
O projekcie
Skwer D-O-M – Działamy-Odpoczywamy-Motywujemy Gmina: Krotoszyn
O projekcie
Przystanek Warmia Gminy: Dywity, Dobre Miasto
O projekcie
Zapłocie to odnowa i szansa dla Rzeczniowa! Gmina: Rzeczniów
O projekcie
Skwer Kultury Gmina: Kudowa-Zdrój
O projekcie
Start-up: TV na mur-beton Gmina: Międzyrzecz
O projekcie
Start-up: ZaPUSZCZAmy korzenie Gmina: Niepołomice
O projekcie
Start-up: Jak dobrze mieć sąsiada – olesko-kluczborskie inspiracje Gminy: Olesno, Kluczbork
O projekcie
Robimy wiochę! Sołectwo na medal Gmina: Główczyce
O projekcie
Młodzi odkrywają tajemnice i potencjał regionu – budujemy Centrum Aktywności „Wulkan” Gmina: Złotoryja
O projekcie
Młodzieżowa Straż Leśna Gmina: Niemce
O projekcie
Wielkowiejska misja – niska emisja! Gmina: Wielka Wieś
O projekcie
Z tradycyjnym chlebem w XXI wiek Gmina: Szadek
O projekcie
Owoc naszej pasji Gmina: Warka
O projekcie
Kalejdoskop partnerstwa Gminy: Myślenice, Dobczyce
O projekcie
Sieć miejsc przyjaznych młodzieży Gminy: Błażowa, Boguchwała, Chmielnik i Lubenia
O projekcie
Moja i Twoja Historia Gmina: Strachówka
O projekcie
Jarmark Rozmaitości Gmina: Trzciel
O projekcie
Młodzi Gospodarze Gmina: Staszów
O projekcie
Otwarci na Różnorodność Gminy: Ełk, Stare Juchy, Kalinowo, Prostki
O projekcie
Kolorowo-karpiowo – szlakiem karpia po Dolinie Baryczy Gminy: Milicz, Żmigród, Twardogóra, Cieszków, Krośnice, Przygodzice, Sośnie, Odolanów
O projekcie
Stoczek Łukowski – Miasto Walki i Oręża Gmina: Stoczek Łukowski
O projekcie
Wspólna przestrzeń – wspólne sprawy Gmina: Supraśl
O projekcie
Powiat Dębicki Wolontariatem Malowany Gminy: Dębica, Miasto Dębica, Brzostek, Pilzno, Żyraków, Czarna, Jodłowa
O projekcie
Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem
O projekcie
TV-oja okolica – poznaj ją! Gminy: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Baranów, Żabia Wola, Jaktorów
O projekcie
Wystrzałowa przyjaźń drawsko-złocieniecka Gminy: Drawsko Pomorskie, Złocieniec
O projekcie
Małych miasteczek portret własny Gminy: Cybinka, Słubice
O projekcie
Mazurski Inkubator Tradycji Regionu Gminy: Ruciane-Nida, Pisz, Mikołajki, Biała Piska
O projekcie
Od przedszkola do seniora Gminy: Czerwonka-Leszczyny
O projekcie
Przestrzeń SOWA w Biłgoraju (S – Solidarni, O – Otwarci, W – Wolni, A – Aktywni) Gminy: Biłgoraj, Zwierzyniec
O projekcie
Z ręcznikiem i piosenką przez życie Gminy: Hajnówka, Bielsk Podlaski
O projekcie
SARI – lokalny fundusz sportowy Gmina: Żory
O projekcie
Dwa brzegi. Trochę jak sąsiedzi Gminy: Bodzanów, Słubice
O projekcie
Przestrzeń faktycznie publiczna Gminy: Malechowo, Koszalin
O projekcie
Turystyka wyjątkową wizytówką Ziemi Kamiennogórskiej Gminy: Kamienna Góra, Lubawka, Marciszów
O projekcie
Kalejdoskop aktywności Gmina: Tomaszów Lubelski
O projekcie
Wisła wraca do Solca Gmina: Solec nad Wisłą
O projekcie
Akademia młodzieżowych innowatorów Gmina: Nidzica
O projekcie
Dajmy czadu! – Żywiec bez czadu! Gmina: Żywiec
O projekcie
Młodzi gniewni – partnerstwo dla młodych Gminy: Zaleszany, Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Gorzyce, Pysznica
O projekcie
Otwieracz – uwolnij przestrzeń publiczną Gminy: Tczew, Pelpin, Gniew
O projekcie
Podłącz się do Marianny i jej pozytywnej energii Gminy: Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie
O projekcie
Rakszawa – nowy przystanek na turystycznym szlaku Gmina: Rakszawa
O projekcie
Wolontariat bieszczadzki Gminy: Lesko, Ustrzyki Dolne
O projekcie
Społeczna (re)akcja – stop krzywdzeniu dzieci Gminy: Sokółka
O projekcie