Lokalne Partnerstwa na Kongresie Obywatelskim
W dn. 19 października 2019 r. w warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbył się XIV Kongres Obywatelski. W tym roku wydarzenie przebiegało pod hasłem „Jakie razem Polaków w XXI wieku – wokół zasad, celów czy zagrożeń”.
Kongres Obywatelski jest przestrzenią apolitycznej debaty wypracowującej wspólne, strategiczne myślenie o rozwoju Polski. Jej uczestnikami są przedstawiciele różnych branż i środowisk, reprezentanci wszystkich pokoleń, mieszkańcy miast i wsi, o zróżnicowanych poglądach politycznych i wrażliwości ideowej.
Wydarzenie rozpoczęło się częścią plenarną, podczas której Kongres otworzyli dr Jan Szomburg, inicjator Kongresu Obywatelskiego; Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Robert Firmhofer, Dyrektor Centrum Nauki Kopernik.
Następnie rozpoczął się blok równoległych sesji tematycznych. Sesja, której partnerem były Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce i Szkoła Liderów miała tytuł: Kultura obywatelska – czym jest, jakie jest jej znaczenie i jak ją budować? Celem sesji była odpowiedź na pytanie: jak praktycznie budować kulturę obywatelską. Moderatorem sesji był prof. Cezary Obracht-Prondzyński (Uniwersytet Gdański). Program Lokalne Partnerstwa PAFW reprezentował Łukasz Szczepańczyk, Prezes Stowarzyszenia Inkubator Kreatywności Społecznej, które było liderem projektu partnerskiego „Stoczek Łukowski – miasto walki i oręża”. Ponadto w panelu udział wzięli: Piotr Trudnowski, Prezes Klubu Jagiellońskiego; Katarzyna „Kombi” Jankowska, współtwórczyni Fundacji Fabryka Utu i Społecznego Domu Kultury na Bydgoskim Przedmieściu oraz Stefan Widomski, były Wiceprezes Nokia Group, Konsul Honorowy RP w Finlandii, Helsinki.
Podczas panelu zastanawiano się nad charakterystyką kultury obywatelskiej w Polsce, czym się różnimy się od innych państw. Na temat specyficznych cech polskiego społeczeństwa wypowiadał się Piotr Trudnowski, a Stefan Widomski podzielił się swoim doświadczeniem z kulturą obywatelską w krajach skandynawskich. Dyskutowano również nad tym jak wygląda aktywność Polaków i co można robić by je zwiększać. Podczas odpowiedzi na to pytanie duża była rola liderów lokalnych, którzy mają doświadczenie z konkretnymi społecznościami, a więc Łukasza Szczepańczyka i Katarzyny Jankowskiej. Odnosząc się do społeczności Stoczka Łukowskiego Łukasz Szczepańczyk stwierdził, że to co pozwala budować kulturę obywatelską w takiej społeczności to trzy czynniki: wspólny mianownik, którym w przypadku Stoczka była historia i duma z tej historii; chęć współpracy oraz katalizator zmiany, którym w przypadku Stoczka najpierw było powstanie Stowarzyszenia Kreatywności Społecznej, a następnie zaproszenie do Programu Lokalne Partnerstwa PAFW, dzięki któremu stowarzyszenie zbudowało partnerstwo. Podkreślił, że to co pozwala obudzić, ale też podtrzymać chęć współpracy to umiejętność dzielenia się sukcesem – a temu sprzyja działanie w partnerstwie.
Po sesji głosów z sali, panel zakończył się optymistycznym wnioskiem, że kultura obywatelska w Polsce jest na całkiem dobrym poziomie i ma tendencję wznoszącą, mimo tego, że jest zbudowana na skomplikowanych fundamentach.