Kawiarenka obywatelska w Gołdapi
„Ta ulica Kościuszki, wcześniej nazywała się Rokosowskiego, a jeszcze wcześniej Polna…”, „Mój tata w 1945 roku, naprawiał gołdapskie wodociągi zniszczone w trakcie wojny…” – opowiadali uczestnicy pierwszej kawiarenki obywatelskiej zorganizowanej przez partnerstwo z Gołdapi.
Gośćmi kawiarenki zorganizowanej w dn. 19 sierpnia 2021 r. pod hasłem „Mieszkańcy Gołdapi po II wojnie światowej” byli: pani Irena Chmielewska i pan Grzegorz Białokozowicz, którzy jako dzieci, zamieszkali w Gołdapi jesienią 1945 roku. Goście opowiedzieli o swoim życiu i życiu gołdapian w pierwszych latach po II wojnie światowej. Wspomnienia radosne, przeplatały się ze smutniejszymi. Przywoływano pamięć o pierwszych mieszkańcach, trudnościach i wyzwaniach jakie stały przed gołdapianami pochodzącymi z różnych zakątków przedwojennej Polski, ale też przed dużą grupą Mazurów, którzy pozostali po wojnie w swoich domach.
„Ta ulica Kościuszki, wcześniej nazywała się Rokosowskiego, a jeszcze wcześniej Polna…” – wspominał pan Białokozowicz. Opowieści dotyczyły różnych aspektów życia kulturalnego, społecznego, ale też zabaw, rozrywek, potańcówek czy działalności w harcerstwie. Opowiadania gości były uzupełniane wspomnieniami publiczności, która licznie przybyła na spotkanie. Spotkanie odbyło się w miłej, nostalgicznej, a zarazem radosnej atmosferze.
Kawiarenkę otworzyli: Agnieszka Dziobkowska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Gołdapi i Zbigniew Mieruński, prezes Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, który też prowadził spotkanie. Spotkania będą kontynuowane i mają na celu poznawanie i przypominanie bliskiej i dalekiej historii Gołdapi.
Kawiarenki obywatelskie to element projektu „Kultura dla przestrzeni”, realizowanego w ramach VII edycji Programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności” przez partnerstwo na czele ze Stowarzyszeniem Gołdapski Fundusz Lokalny.