Aktywna wiosna w Centrum Aktywności Społecznej „Wulkan”
Partnerstwo ze Złotoryi ruszyło z kolejnymi działaniami edukacyjno-aktywizującymi dla młodzieży z Centrum Aktywności Społecznej „Wulkan”. Z początkiem kwietnia rozpocznie się cykl atrakcyjnych zajęć edukacyjnych i wycieczek po Krainie Wygasłych Wulkanów.
Prace nad utworzeniem Centrum Aktywności Społecznej „Wulkan” zmierzają ku końcowi. Przez okres zimowy w lokalu przy ul. Konopnickiej 22 w Złotoryi odbywał się remont i adaptacja pomieszczeń lokalu, który został udostępniony przez Urząd Miasta na potrzeby utworzenia i działalności Centrum. Prace remontowe trwają nadal, jednak widać już ich efekty – pozwalają one organizować pierwsze spotkania, szkolenia i akcje społeczne. Zakończenie prac i uroczyste otwarcie Centrum planowane jest na 22 czerwca.
W najbliższym czasie w ramach projektu odbędą się następujące wydarzenia:
Spacer po Złotoryi – będzie to okazja do poznania historii mieszkańców tego miasta od czasów średniowiecza po czasy współczesne. Uczestnicy zwiedzą najstarszą część miasta wraz z zabytkami, które miały wpływ na historię i charakter Złotoryi i są wpisane na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Rajd pieszy do Rokitnicy – wyruszy szlakiem św. Jadwigi na Wzgórze Zamkowe w Rokitnicy, podczas wycieczki młodzież będzie zapoznawana z historią świętej Jadwigi oraz jej wpływem na historię Złotoryi.
Wyprawa na Zamek Grodziec – jej główną atrakcją będzie nocleg w zamku na wygasłym wulkanie. W trakcie pobytu odbędą się warsztaty z archeologiem w poszukiwaniu zamkowych skarbów i śladów minionych kultur.
Wycieczka przyrodnicza na Ostrzycę – najsłynniejszy szczyt Pogórza Kaczawskiego. Po drodze odbędą się poszukiwania śladów działania różnych sił kształtujących krajobraz: człowieka, wody, wiatru, a nawet lodowca.
Wycieczka geologiczna przybliżająca wulkaniczną historię Gór i Pogórza Kaczawskiego. Uczestnicy, wyposażeni w młotki, zwiedzą miejsca związane z wulkanizmem sprzed milionów lat, poszukując agatów, bomb oliwinowych oraz innych skarbów związanych z dawną aktywnością wulkanów na tym obszarze.
Wyprawa do Skansenu Górniczo-Hutniczego w Leszczynie, gdzie młodzież pozna historię ziemi złotoryjskiej, jej tradycje górnicze oraz zasoby przyrodniczo-kulturowe na przykładzie dydaktycznej ścieżki przyrodniczo – kulturowej „Synklina Leszczyny„.
Spotkanie z chiropterologiem pod tytułem „Tajemniczy świat nietoperzy” – będzie to okazja do poznania niektórych gatunków nietoperzy i ich siedlisk, ciekawych zagadnienia z ich życia oraz dowiedzenia się kim jest chiropterolog i czego szuka w studni.
Wyjazd do Zielonego Laboratorium w Rzeszówku, gdzie uczestnicy dowiedzą się co smacznego można znaleźć na łące lub lesie, a także które rośliny nie tylko ładnie wyglądają ale jeszcze leczą.
Młodzież uczestnicząca w projekcie będzie mogła poznać ludzi zaledwie kilka-kilkanaście lat starszych od nich, specjalistów geologów, przyrodników, historyków, prowadzących działalność związaną z turystyką i wytwarzaniem produktów lokalnych, którzy w regionie znaleźli źródło dochodów, wykorzystując swoją wiedzę na temat lokalnego dziedzictwa.