Międzykulturowo w Bodzanowie – spotkanie partnerów
Partnerzy projektu „Dwa brzegi. Tochę jak sąsiedzi” z gmin Bodzanów i Słubice spotkali się aby podsumować dotychczasową pracę. Było o czym mówić, bo w ramach projaktu aż kipiało od międzykulturowych działań w obu gminach.
Działania w ramach przedsięwzięcia obracały się wokół wielokulturowej przeszłości obu gmin. Zorganizowano warsztaty plenerowe dla młodzieży„Młodzież na wielokulturowym szlaku”, podczas których młodzi ludzie mogli poznać tradycje ludowe, tradycyjne, a zapomniane już rzemiosła, sztukę regionu, historię okolic, a także zapoznać się z florą i fauną rodzinnych gmin. Oprócz tego partnerzy oferują młodym ludziom tematyczne zajęcia w szkołach oraz konkursy i wycieczki związane z historią regionalną.
Partnerzy zajęli się też organizacją Festiwalu Kultur i Smaków, który na szeroką skale zapoznaje mieszkańców z tradycją i historią regionu, także tą kulinarną.
Dla mieszkańców Słubic i Bodzanowa dobrem wspólnym jest Wisła, życiodajna, ale i niebezpieczna rzeka. W ramach przedsięwzięcia partnerzy, wraz z młodzieżą z obu gmin postanowili posprzątać brzegi Wisły, zaangażowano służby porządkowe, miejscowe władze, ale także zwykłych mieszkańców.
Partnerzy nie poprzestają na tych działaniach, w samym Bodzanowie widać coraz więcej śladów historii, którą tworzyły różne kultury. W wielu miejscach powastały tablice historyczne mówiące o przeszłości danej przestrzeni czy ludzi. „Z przystanków i murów zniknęły antysemickie napisy – to znak, że mieszkańcy coraz głębiej są świadomi wielokulturowości, która jest także ich historią” – zauważa Zdzisław Leszczyński dyrektor gimnazjum w Bodzanowie, całym sercem zaangażowany w projekt.
Dla wielu partnerów – szczególnie szkół z okolicznych, mniejszych miejscowości projekt był wspaniałą szansą poszerzenia horyzontów i oferty skierowanej do uczniów. Pomógł rozwinąć skrzydła i uwierzyć, że można połączyć siły i wspólnie budować dobro wspólne bazując na zaufaniu i wspólnej przeszłości.
W Gimnazjum w Bodzanowie można oglądać wystawę poświęconą wszystkim wydarzeniom, które miały miejsce w ramach projektu. W niedalekiej przyszłości wystawa powędruje do szkół partnerskich gminy Słubice.